SLIDE SLIDE SLIDE SLIDE SLIDE Slide new Slide new Slide new Slide new Slide new
Vytlačiť

Atraktivity

 

Gigac zvonce

 


Múzeum zvoncov Mikuláš Gigac  v Šumiaci
(15 km od hotela Heľpa). Múzeum zvoncov sa nachádza v obci Šumiac. Je to súkromné múzeum, návštevu si treba dohodnúť vopred na telefónnom čísle 048/618 12 32. V múzeu sa nachádza viac ako 2000 zvoncov , sú tu zvonce liate, plechové, drevené, hlinené, sklenené, pletené a iné. Okrem zvoncov sú tu vystavené aj ľudové hudobné nástroje a náradie z horehronskej dediny Šumiac.       

 

 Bystrianska jaskyňa (37 km od hotela Heľpa).Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi , vývojom podzemných priestorov a  priaznivým klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Prehliadková trasa meria 545 metrov a trvá 45 min. Cena vstupného pre dospelého je 5 Eur, pre dieťa 2,5 Eur.

ciernohronska zeleznicka

  Čiernohronská železnička  (35 km od hotela Heľpa). Nech to para tlačí! Také je heslo Čiernohronskej železnice. Dnes je to obľúbená turistická atrakcia, v minulosti to bola nevyhnutnosť, vybudovaná za účelom zjednodušenia ťažby dreva v údolí Čierneho Hrona. Krása Čiernohronskej železnice spočíva v tom, že lokomotívy sú stále parné a železnica vedie krásnym lesnatým horehronským krajom.  Mimochodom touto železnicou sa dopravíte do ďalších turisticky atraktívnych miest – do Lesníckeho skanzenu a do Dobročského pralesa.

 
Lesnícky skanzen (35 km od hotela Heľpa). Jedinečný lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline. Návštevu lesníckeho skanzenu môžete spojiť s jazdou na Čiernohronskej železničke, ktorá má pri vstupe do lesníckeho skanzenu zastávku a mimochodom ide aj do Dobročského pralesa.  Lesnícky skanzen je ideálne miesto na výlet pre rodiny s deťmi. V skanzene nájdete veľa krásnych exponátov v prírode – historické mechanizmi na ťažbu dreva, ukážky rôznych drevín, techniku používanú lesníckymi inžiniermi, je tu stará hájovňa a v nej expozícia historického nábytku.

Polomka – lyžiarske stredisko Bučnik (8 km od hotela Heľpa). Lyžiarske stredisko ponúka 3 zjazdové trate - jedna ľahká a dv stredne ťažkej obtiažnosti. Všetky sú technicky zasnežované a pravidelne upravované. Stredisko je vhodné pre rodiny s deťmi,  začiatočníkov, ale aj pokročilých lyžiarov. Vďaka kvalite a náročnosti zjazdoviek je obľúbené pre organizáciu školských lyžiarskych zájazdov. Občerstvenie zabezpečuje bufet a reštaurácia, ktoré sú v areáli strediska, parkovanie je bezplatné.

Telgartsky viadukt
Telgártsky viadukt a telgártska slučka
je unikátne technické riešenie železničnej trate.  Viadukty sú v podstate dva a obidva sú krásne na pohľad, nachádzajú sa v nepoškvrnenej horehronskej  prírode. Telgártska slučka  rieši prevýšenie, ktoré je potrebné prekonať na veľmi krátkom úseku. Preto vlak vchádza do tunela, trať robí oblúk smerom späť a vlak vychádza z tunela v mieste pred vjazdom do tunela. Následne pokračuje po viaduktoch.

 


Tipy na výlety: